Toshkentda yangi “Naqsh” hunarmandchilik maktabi an’anaviy san’at va madaniyatni yangi cho’qqiga olib chiqishga xizmat qiladi.
Toshkent, 2025-yil 27-oktabr. – O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi 1990-yillarning boshlarida Qirol Karl III tomonidan butun dunyo bo‘ylab an’anaviy san’at va ko‘nikmalarni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etilgan Qirollik jamg‘armasining An’anaviy san’at maktabi (KFSTA) bilan yangi istiqbolli hamkorlikni e’lon qiladi.
E’lon Samarqandning qadimiy shahrida bo‘lib o‘tadigan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi boshlanishiga sanoqli kunlar qolgan bir paytda yangradi. Ushbu nufuzli tadbir so‘nggi 40 yil ichida ilk bor Fransiyadan tashqarida o‘tkazilmoqda. 30 oktyabrdan 13 noyabrgacha davom etadigan konferensiyada 194 mamlakatdan 5 mingdan ortiq delegat ishtirok etishi kutilmoqda. Mazkur konferensiyaga mezbonlik qilish sharafi O‘zbekistonning madaniy yutuqlariga berilgan e’tirof bo‘lib, bu yutuqlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan qo‘llab-quvvatlanib, ilgari surib kelinmoqda.
O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova: “Bu O‘zbekiston madaniyat sohasi uchun hal qiluvchi palladir. KFSTA tajribasi bilan sa’y-harakatlarimizni birlashtirib, biz rassomlar va hunarmandlarning yangi avlodini kamol toptiramiz, bu esa O‘zbekistonning jonli merosi butun dunyo bo‘ylab insonlarni ilhomlantirish va birlashtirishda davom etishini ta’minlaydi”.
An’anaviy badiiy ta’lim sohasida ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lgan KFSTA direktori d-r Xolid Azzam shunday deydi: “Biz ushbu ulkan tashabbusda Jamg‘arma bilan hamkorlik qilishdan mamnunmiz. Hamkorligimiz nafaqat O‘zbekistonda san’at va madaniyat rivojini yuksaltiradi, balki Qirollik jamg‘armasi qoshidagi An’anaviy san’at maktabining butun dunyoda an’anaviy san’at va hunarmandchilikni qayta tiklashni qo‘llab-quvvatlashga qo‘shayotgan hissasi ortib borayotganini namoyish ham etadi”.
Shuningdek, Jamg‘arma O‘zbekistonning an’anaviy hunarmandchiligini asrab-avaylash va targ‘ib etishga xizmat qiladigan yangi ta’lim muassasasi — Islom sivilizatsiyasi yangi markazida joylashadigan “Naqsh” hunarmandchilik maktabi tashkil etilishini e’lon qiladi. “Naqsh” so‘zi o‘zbek tilida san’at, me’morchilik, to‘qimachilik va hunarmandchilikda qo‘llaniladigan bezak naqshlarini anglatib, adabiyotda esa ramziy ma’noda qalbda uzoq saqlanib qoladigan taassurotni ifodalash uchun ham ishlatiladi.
KFSTA ekspertlari bilan hamkorlikda “Naqsh” hunarmandchilik maktabi sinov yili davomida 5 ta kurs o‘tkazadi. Birinchi davra mashg‘ulotlar 20-oktabrdan 13-noyabrgacha Toshkent va Samarqandda bo‘lib o‘tadi va ishtirokchilarga XV asr boshlarida Samarqandda islom oltin davrining eng buyuk astronom va olimlaridan biri tomonidan bunyod etilgan mashhur “Ulug‘bek” madrasasining me’moriy va bezakli suratlari bilan tanishish imkonini beradi. Kursga arizalar yosh rassomlar va hunarmandchilik ixlosmandlari uchun qabul boshlandi. Batafsil ma’lumotlarni www.naqshschoolofcrafts.uz saytidan olishingiz mumkin.
O‘zbekistonning ko‘plab amaldagi hunarmandchilik an’analari YUNESKO’ning kelajak avlodlar uchun asrab-avaylash muhim deb topilgan madaniy amaliyot va an’analar ro‘yxatlariga kiritilgan. Shu bilan birga, ular mamlakatda tobora kengayib borayotgan kichik va o‘rta biznes sektorining rivojiga hissa qo‘shib, qishloq hududlarida hamda madaniy turizm doirasida muhim bandlik manbai bo‘lib xizmat qilmoqda.
Hamkorlikning ishga tushirilishiga bag‘ishlangan tadbirdan olingan suratlar ommaviy axborot vositalari uchun taqdim etiladi.
Jamg‘arma, “Naqsh” hunarmandchilik maktabi hamda KFSTA bilan hamkorlik haqida batafsil ma’lumot olish yoki intervyu olish bo‘yicha quyidagi manzil orqali bog‘lanishingiz mumkin:

Новая школа ремёсел Naqsh в Ташкенте станет центром сохранения и развития традиционных искусств и культуры
Ташкент, 27 октября 2025 года — Сегодня Фонд развития культуры и искусства Узбекистана (ACDF) объявит о новом значимом партнёрстве со Школой традиционных искусств при Королевском фонде (KFSTA), образовательным учреждением,
Это объявление прозвучало всего за несколько дней до открытия 43-й Генеральной конференции ЮНЕСКО в древнем городе Самарканде — впервые за 40 лет столь значимое мероприятие проводится за пределами Франции. Честь принимать конференцию, которая пройдёт с 30 октября по 13 ноября и соберёт более 5 000 делегатов из 194 стран, является признанием культурных достижений Узбекистана, поддерживаемых и возглавляемых Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Фондом развития культуры и искусства Узбекистана (ACDF).
Председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана (ACDF) Гаянэ Умерова, приветствуя партнёрство, заявила: «Это ключевой момент для культурного сектора Узбекистана. Объединив наши усилия с опытом Школы традиционных искусств при Королевском фонде (KFSTA), мы будем воспитывать новое поколение художников и ремесленников, обеспечивая сохранение живого культурного наследия Узбекистана и его способность вдохновлять и объединять людей по всему миру
Доктор Халед Аззам, директор Школы традиционных искусств при Королевском фонде (KFSTA), обладающей многолетним опытом в области образования по традиционным искусствам, заявил: «Мы рады сотрудничеству с ACDF в рамках этой амбициозной инициативы. Наше партнёрство не только будет способствовать развитию искусства и культуры в Узбекистане, но и демонстрирует растущий глобальный вклад Школы традиционных искусств при Королевском фонде в поддержку возрождения традиционных искусств и ремёсел
Фонд развития культуры и искусства Узбекистана (ACDF) также объявит о создании Школы ремёсел Naqsh — нового образовательного учреждения, расположенного в новом Центре исламской цивилизации, которое будет продвигать сохранение и развитие традиционных ремёсел Узбекистана. «Naqsh» в переводе с узбекского означает декоративные мотивы, используемые в искусстве, архитектуре, текстиле или ремёслах, а также метафорически в литературе обозначает долговечное впечатление.
Совместно с экспертами Школы традиционных искусств при Королевском фонде (KFSTA) Школа ремёсел Naqsh проведёт пять курсов в рамках пилотного года. Первый курс, начавшийся в Ташкенте в начале этого месяца, вскоре переместится в Самарканд, где студенты смогут познакомиться с архитектурным и декоративным контекстом знаменитой Медресе Улугбека, построенной в начале XV века одним из величайших астрономов и учёных Золотого века ислама.
Многие живые ремесленные традиции Узбекистана включены в официальные списки ЮНЕСКО как культурные практики и традиции, важные для сохранения будущими поколениями, и вносят вклад в развитие сектора малых и средних предприятий Узбекистана, который обеспечивает значимые рабочие места в сельских районах и в сфере культурного туризма.
Фотографии с мероприятия, посвящённого запуску партнёрства, будут предоставлены СМИ
Для получения дополнительной информации о Фонде развития культуры и искусства Узбекистана (ACDF), Школе ремёсел Naqsh и партнёрстве с Школой традиционных искусств при Королевском фонде (KFSTA), а также для запроса интервью, пожалуйста, свяжитесь с: